Geostrada Sudecka to nazwa trasy geoturystycznej na przygranicznych terenach Polski i Czech, przebiegającej wzdłuż grzbietów górskich Sudetów od Bogatyni na zachodzie po Opavę na wschodzie.
Trasa, której nazwę zaproponował w 2006 r. wrocławski geolog i globtroter dr Leszek Sawicki, liczy ponad 600 km długości, biegnie istniejącymi szosami po obu stronach granicy państwowej, którą przekracza w miejscach siedmiu dawnych przejść granicznych: Bogatynia - Frýdlant, Czerniawa-Zdrój - Nové Město pod Smrkem, Przełęcz Okraj - Pomezní Boudy, Tłumaczów - Otovice, Nowa Morawa - Staré Město (na przełęczy Płoszczyna), Mikulovice - Głuchołazy, Konradów - Zlaté Hory.
Trasa Geostrady Sudeckiej podzielona została na trzy części wyraźnie zróżnicowane pod względem budowy geologicznej:
- Zachodniosudecką (od Bogatyni do Horniego Maršova),
- Środkowosudecką (od Horniego Maršova do Starégo Města)
- Wschodniosudecką (od Starégo Města do Opavy).
Podział ten jest odzwierciedlony w układzie przewodnika geoturystycznego, w którym znalazły się informacje na temat budowy geologicznej każdej części Geostrady Sudeckiej, mapy geologiczne oraz opisy poszczególnych atrakcji geoturystycznych wraz z mapami ich lokalizacji.
Przy trasie geostrady zamontowano 21 dwujęzycznych tablic informacyjnych, 10 po stronie polskiej i 11 po stronie czeskiej.
Dodatkowe informacje, w tym dotyczące możliwości dotarcia samochodem, pieszo lub rowerem od tablic informacyjnych do poszczególnych stanowisk zostały przedstawione na 21 folderach wykonanych w polskiej i czeskiej wersji językowej.